„Co się zdarzyło Baby Jane?”, czyli o konflikcie Bette Davis i Joan Crawford

Co się zdarzyło Baby Jane? to film, który przeszedł do historii kina, zanim jeszcze trafił na ekrany w październiku 1962 roku. A wszystko przez to, że reżyser dzieła – Robert Aldrich – zatrudnił do niego dwie niesamowicie zdolne, przepiękne i w końcu nienawidzące się od dawna gwiazdy kina – Joan Crawford i Bette Davis.

Joan Crawford

W wielu biografiach i źródłach wyczytać można, że konflikt między aktorkami zrodził się
w latach 30. XX wieku, kiedy Crawford, mająca już wyrobioną pozycje w Hollywood postanowiła ogłosić światu, że ma zamiar rozwieść się z obecnym mężem, tj. Douglasem Fairbanksem Jr. Pech tak chciał, że informacja o rozwodzie Crawford poszła w świat dokładnie tego samego dnia, w którym Davis miała promować swój najnowszy film – Ex Lady. Joan całkowicie skradła przedstawienie, przez wiele dni nie mówiło się o niczym innym. Bette nigdy jej tego nie zapomniała. Do nasilenia konfliktu doszło parę lat później. Podczas kręcenia filmu Kusicielka – za którego Davis notabene dostała Oscara – aktorka zakochała się w mężczyźnie, u którego boku grała Joyce Heath. Obiekt jej westchnień – Franchot Tone – niestety nie odwzajemnił uczucia, ponieważ na horyzoncie pojawiła się Joan Craword, czyli jego przyszła żona. Ponoć Davis tak długo czuła urazę, że jeszcze czterdzieści lat po całym zdarzeniu opowiadała: Zabrała mi go. Zrobiła to z zimną krwią, celowo, była bezwzględna.

Bette Davis

Kolejnym powodem do nienawiści kobiet, poza mężczyznami, była ciągła rywalizacja. Aktorki nieustannie toczyły ze sobą pojedynki o role i przede wszystkim – nagrody. Przed nakręceniem filmu z 1946 roku – Mildred Pierce – Davis odrzuciła główną rolę, którą przyjęła Crawford, za którą otrzymała upragnionego Oscara. Oscary oraz nominacje do niego to kolejny wyścig, który toczyły kobiety. Jednak w tym przypadku zdecydowanie wygrała Davis. Bette była nominowana aż dziewięć razy, a na swoim koncie ma dwie statuetki. Nominowana między innymi za Wszystko o Ewie, Trzy kamelie, Jezebel – Dzieje grzesznicy (Oscar), czy Kusicielkę (Oscar). Joan mogła jedynie pomarzyć o takim wyniku. Nominowana była tylko dwa razy – za Sudden Fear oraz Opętaną.

Po filmie z 1950 roku Wszystko o Ewie, Bette Davis była przekonana, że jej kariera na nowo rozkwitnie, będzie mogła przebierać w rolach. Niestety tak się nie stało, dla obu pań zaczął się okres, w którym po prostu nie było dla nich ról. Co się zdarzyło Baby Jane? miał być ich wielkim powrotem na ekrany kin. Bette Davis kilkukrotnie nadmieniła, że to z inicjatywy Joan Crawford zwróciła uwagę na What Ever Happened to Baby Jane? Przyszła do niej za kulisy, by opowiedzieć o książce, której postaci są wprost stworzone dla nich dwóch. Reżyser wykupił do książki prawa i pomyślał, że fantastycznie by było, gdyby obie panie zechciały zgodzić się zagrać w jego filmie. Kiedy wszyscy spotkali się, by omówić tryb pracy, Davis chciała tylko wiedzieć, czy to ona zagra tytułową Baby Jane i czy Aldrich nie jest – jak to nazwała aktorka – związany z Crawford. Gdy reżyser filmu powiedział szefowi wytwórni Jackowi Warnerowi, kogo widzi w rolach głównych, ten miał odpowiedzieć: Nie dam złamanego pensa na te dwie stare wiedźmy. Jednak bardzo trudno wyobrazić sobie ten film, bez tych dwóch starych wiedźm. To właśnie ich pojedynek – nie tylko aktorski – doprowadził do tego, że dziś mówi się o tym filmie, jako jednym z lepszych w swoim gatunku.


Co się zdarzyło Baby Jane?
to opowieść o siostrach Jane (Bette Davis) i Blanche ( Joan Crawford), byłych gwiazdach showbiznesu, żyjących razem w mieszkaniu
w Hollywood. Jane była dziecięcą gwiazdą, a później aktorką średnich lotów, podczas gdy jej siostra Blanche stała się wielką gwiazdą Hollywood. Kiedy Blanche po wypadku zostaje kaleką, Jane – jako, że czuje się za to odpowiedzialna oraz wie, że nie jest w stanie się sama utrzymać – poświęca się opiece nad siostrą. Blanche jest coraz bardziej zależna od Jane, która zdecydowanie to wykorzystuje. Kiedy kilka lat temu po raz pierwszy raz obejrzałam ten film, pierwsza myśl, jaka przyszła mi do głowy brzmiała: Rany, te kobiety zagrały tak autentycznie, jakby naprawdę się nienawidziły. Kilka chwil później zaczęłam pogłębiać swoją wiedzę o filmie, a przy tym o antypatii aktorek względem siebie. Wyczytałam, że już od pierwszych dni na planie filmowym atmosfera była napięta. Aldrich każdego dnia wysłuchiwał wzajemnych skarg aktorek.

W filmie widzimy scenę, w której Jane kopie swoją kaleką siostrę Blanche. Crawford w tej scenie, tak bała się, co może wymyślić Davis, że poprosiła o to, by w owej scenie zagrała dublerka. Mimo prośby Crawford nie udało się wykonać tej sceny z udziałem dublerki, gdyż było potrzebne zbliżenie na jej twarz. Jak potem wspominała Crwaford, podczas kręcenia tej sceny Bette tak mocno kopnęła ją w głowę, że aż potrzebowała kilku szwów. Joan bardzo szybko odwdzięczyła się rywalce. W kolejnej ze scen widzimy Jane, która podnosi i ciągnie po podłodze bezwładne ciało siostry. Wiedząc, że Bette ma problemy z kręgosłupem, postanowiła wypchać kieszenie ubrań ciężkimi kamieniami, by być jak najcięższą. Później za każdym dublem psuła tę scenę, by Davis non stop ciągnęła ją po podłodze. Mimo wszystko, obie aktorki były perfekcyjnie przygotowane do ról, znały tekst na pamięć i nie można im było odmówić perfekcjonizmu oraz pracy, które wkładały w budowanie postaci.

Po nakręceniu What Ever Happened to Baby Jane? wydawać się mogło, że obie aktorki pójdą w swoją stronę i ich drogi się rozejdą. Ale to jeszcze nie ten moment. Nadszedł dzień podania informacji do nominacji Oscarów 1963. Obie stworzyły takie kreacje, że nominacje należały się im jak nikomu innemu. Jednak okazało się, że nominowana do statuetki została tylko i wyłącznie Davis. Jak wielokrotnie aktorka wspominała, była przekonana, że Oscar za Jane będzie należał do niej i nie ukrywała, że bardzo jej na tej nagrodzie zależało. A zależało, bo chciała być pierwszą aktorką z trzema statuetkami. Urażona brakiem nominacji Crawford postanowiła utrzeć nosa koleżance. Dogadała się z pozostałymi nominowanymi, że odbierze nagrodę w ich imieniu. Kiedy okazało się, że to nie Bette zdobyła Oscara, Joan przeszła koło niej i powiedziała: Przepraszam, mam do odebrania nagrodę. Po raz kolejny Crawford skradła show.

Konflikt aktorek trwał aż do śmierci Crawford, która zmarła w maju 1977 roku na zawał serca. Jedyny komentarz Davis, jaki usłyszano po śmierci odwiecznej rywalki brzmiał: O zmarłych mówi się wyłącznie dobrze, więc powiem tylko tyle. Joan Crawford nie żyje. Dobrze. O konflikcie kobiet mówi się do dzisiejszego dnia, w tym roku miała premiera serialu Konflikt: Bette i Joan, który opowiada – jak sam tytuł wskazuje – o zgrzycie między aktorkami. W postać Bette Davis wcieliła się zjawiskowa Susan Saradon, a Joan Crawford – Jessica Lange.

Dla mnie nie ma żadnej wątpliwości, że Bette Davis i Joan Craword to aktorki genialne, o niezwykłym talencie, które zostawiły po sobie niesamowicie pokaźny i wspaniały dorobek. A fakt, że tak wiele lat się nienawidziły w przypadku filmu Co się zdarzyło Baby Jane? wyszedł tylko i wyłącznie na korzyść. Bo dzięki tej ciągłej rywalizacji dziś możemy oglądać wspaniałe dzieło Roberta Aldricha.

Natalia Rieske

Zacznij chodzić do teatru. ☺️?

2 komentarze
    1. „Pociąg” Kawalerowicza, „Wszystko o Ewie” Mankiewicza, „Bulwar zachodzącego słońca” Wildera, „Psychoza” Hitchock’a, „Noce Cabirii” Felliniego, „Kto się boi Virginii Woolf” Nichols’a, to chyba wszystkie. 🙂 / Pozdrawiam N.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany