Meksyk w Poznaniu – Kahlo i Riviera. Polski kontekst

Na to wydarzenie z wytęsknieniem czekali wszyscy wielbiciele malarstwa! Pierwsza i jedyna, jak dotąd, wystawa najsłynniejszej meksykańskiej pary – Fridy Kahlo i Diego Rivery, w końcu pojawiła się w Polsce. Frida Kahlo & Diego Rivera. Polski kontekst to próba zestawienia kolekcji  Jacquesa i Natashy Gelmanów wraz z dziełami artystek polskiego pochodzenia – Bernice Kolko oraz Fanny Rabel.

W Sali Wystaw kuratorka – dr Helga Prignitz-Poda zgromadziła najważniejsze dzieła z kolekcji państwa Gelmanów. Zobaczymy tutaj nie tylko obrazy, ale też nagrania, fragmenty dzienników, szkice artystki oraz zdjęcia. Wszystko to nakreśli zwiedzającym portret młodej kobiety, która stopniowo dojrzewała do swojej najwyższej formy jako malarki – co widać na prezentowanych dziełach.  Na wystawie nie zabrakło też miejsca dla Diego Rivery – mistrza i wielkiej miłości Fridy – autora, między innymi, najsłynniejszych meksykańskich murali. To małżeńskie zestawienie malarstwa, w akompaniamencie z prywatnymi zapiskami artystki tworzy intymne tło dla kolejnych sal wystawowych.

Dojrzała, schorowana artystka leży na łóżku otoczona najbliższymi przyjaciółmi. Roześmiana gromada została uwieczniona przez Bernice Kolko, na krótko przed odejściem Fridy. Na zdjęciach artystki nie ma cierpienia – jest za to duma i dojrzałość spełnionej malarki, która patrzy na wprost obiektywu, jakby rzucając swym wzrokiem wyznanie: Jestem silna! Taki obraz Kahlo wyłania się z fotografii jej przyjaciółki polskiego pochodzenia. Spora kolekcja prac fotografki pozwala zrozumieć atmosferę panującą wśród bohemy artystycznej Meksyku lat 40. i 50. Poza portretami z życia codziennego Kahlo, zobaczymy reportażowe fotografie, uwieczniające kobiety pierwszej połowy XX wieku z całego niemal świata.

W kolejnej sali – rekonstrukcja Wystawy Sztuki Meksykańskiej, która odbyła się w Warszawie w 1955 roku.  Co zaskakujące, znalazły się tam dzieła XVI do XX wieku właśnie z ojczyzny Kahlo, w tym jej słynne dzieło Zraniony stół – największy obraz malarki. Po raz ostatni prezentowany był w Warszawie właśnie w latach 50., po czym zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach…

Przekrojowa wystawa prezentuje postać Fridy w barwnych i, co wydaje się zaskakujące, polskich kontekstach. Choć związek Meksykanki z Polakami może wydawać się odrobinę naciągany, to w okolicznościach wystawy – sprawdza się znakomicie. Frida Khalo to dziś postać częściowo przejęta przez kulturę popularną, która chwilami przybierała twarz Salmy Hayek z fenomenalnego filmu biograficznego. Wystawa w Zamku zdejmuje zaklęcie ikony popkultury z Kahlo, realizując wystawę – hołd dla wybitnej artystki. Warto wybrać się do Zamku by poczuć choć odrobinę, jak bardzo Meksyk należał do Fridy.

Frida Kahlo & Diego Rivera. Polski kontekst – Centrum Kultury Zamek, ul. Św. Marcin 80/82, Poznań. Wystawa czynna do 21 stycznia 2018 roku.

Zosia Wierzcholska

Kino ją wzrusza, a pisanie o nim – porządkuje emocje. Myśli, że znajomość całej listy dialogowej z Titanica czyni ją prawdziwym filmoznawcą. W życiu, jak i w filmie, szuka prawdy, dlatego tak bardzo fascynuje ją kino dokumentalne. Kiedy nie nuci piosenek z musicali, marzy o życiu w zatłoczonym Tokio.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany