Ikony lat 90.: Kasia Kowalska

Kasia Kowalska zapisała się w mojej muzycznej historii przede wszystkim dzięki osobistemu debiutowi, płycie Gemini, która bogata jest w takie kultowe utwory jak Wyznanie, Kto może mi to dać czy Do złudzenia. Kaseta, bo warto zaznaczyć, że polscy artyści w 1994 roku wydawali swoje premierowe albumy przede wszystkim na kasetach, pokryła się złotem, a następnie platyną, osiągając w premierowym roku ilość 300 tysięcy sprzedanych egzemplarzy.

Jednak nie komercyjny sukces okazał się dla Kasi przepustką do wieloletniej sławy i popularności. Podczas debiutu, gdy Polska wciąż wychodziła z ociężałego systemu politycznego, który zostawił kobiecą, wrażliwą stronę muzycznego świata w zgliszczach – pojawiła się właśnie ona. Z mocnym głosem, pięknymi kompozycjami i tekstami, z którymi utożsamiały się tłumy.

Dlatego dajesz tylko strach
Choć tyle go już mam
Dlaczego Tobą nie mogę być ja
Czy to przeraża Cię tak
Dlaczego czuję tylko strach
Gdy manipulujesz mną

Kasia Kowalska, Do złudzenia, Gemini

Przełom lat 1996/1997 przyniósł Kasi nowe doświadczenia zawodowe. Czas ten spędziła owocnie na planie filmu w reżyserii M. Dutkiewicza pt.: Nocne Graffiti, w którym zagrała rolę młodej dziewczyny uzależnionej od narkotyków, udowadniając swój talent aktorski i spotykając się z aprobatą mediów i krytyków filmowych. To był kolejny moment, zaraz po wydaniu płyty Gemini, w którym Kowalska zdobyła uznanie artystycznego półświatka.

Na płytach dołączonych do filmu ukazał się również soundtrack z muzyką, skomponowaną w głównej części przez Roberta Jansona. Płyta zawiera też kolejny wielki przebój Kasi pt.: Zgubiłam swój rozsądek. Kasia zaśpiewała w polskiej wersji Dzwonnika z Notre Dame (piosenka Modlitwa Esmeraldy) i w filmie Awantura o Basię (piosenka Zgubiony dom).

Źródło: Woodstock

Na tle innych artystek, czy front-liderek popularnych zespołów rockowo-popowych, Kasia nie zwalczała swojego wizerunku wykreowanego przez media. Odważnie podążała w stronę gotyckiej, mrocznej twórczości opierającej się na osobistych tekstach, w których niejednokrotnie dzieliła się ludzką traumą.

Przez kolejne lata schyłku XX wieku, piosenkarka skupiła się przede wszystkim na rodzinie. Między kolejnymi wydawnictwami muzycznymi Kowalska poświęciła się wychowaniu Oli i przygotowywaniu materiału na kolejną płytę pt.: Pełna obaw, której premiera miała miejsce 8 kwietnia 1998 roku. Podobnie jak w przypadku poprzednich płyt, Kasia jest autorką tekstów i współautorką muzyki, jednak tym razem zajęła się również produkcją muzyczną płyty. Album ten doskonale ukazał, jak znakomicie artystka odnajduje się w rockowym klimacie, a premierowe piosenki: Co może przynieść nowy dzień i Wyrzuć ten gniew, nie schodziły z pierwszych miejsc list przebojów! Płyta ta przyniosła Kasi kolejne ważne nagrody, m.in. Fryderyk ’98 – Nagroda publiczności (audiotele) i Piosenka roku – Co może przynieść nowy dzień.

Kariera muzyczna Kowalskiej trwa do dnia dzisiejszego. Jej koncerty to przede wszystkim spotkania z ludźmi, którzy darzą artystkę sympatią nieprzerwanie od niemal dwudziestu lat.

Musiałam nauczyć się odporności, chować wrażliwość i emocje pod pancerzem. Tak naprawdę moje życie to bieg z przeszkodami.

Źródło: „Filipinka”, luty 2001, Kasia Kowalska

 

Kadr z teledysku „Aya”, 2016

Po ośmiu latach milczenia, Kasia przypomniała się słuchaczom w 2016 roku, wrzucając do sieci premierowy singiel. Utwór nosi tytuł Aya i jest owocem jej podróży do Ameryki Południowej, w której zetknęła się m.in. z ayahuascą, szamańskim wywarem, który tamtejsze plemiona uważają za leczniczy. Jego zażywanie miało dla artystki istotne znaczenie, bowiem za jego pomocą leczyła się z boreliozy. Nowa piosenka to zwrot w długoletniej karierze Kasi Kowalskiej, gdyż ma niezwykle pozytywne i energetyczne przesłanie.

Nowy utwór to owoc współpracy artystki z Markiem Dziedzicem – współautorem muzyki i producentem singla. Sama Kasia napisała tekst i współkomponowała Ayę. Jest ona również odpowiedzialna za reżyserię obrazu do utworu. Zdjęcia do klipu powstały na terenie Joshua Tree, parku narodowy w południowo-wschodniej części Kalifornii w USA.

 

 

Ciekawostki:

1. Wydała następujące albumy:
– 1994 r. – Gemini;
– 1995 r. – Koncert inaczej;
– 1996 r. – Czekając na…;
– 1998 r. – Pełna obaw;
– 2000 r. – 5;
– 2002 r. – Antidotum;
– 2004 r. – Samotna w wielkim mieście;
– 2008 r. – Antepenultimate;
– 2010 r. – Kowalska / Ciechowski – Moja Krew

2. Kasia ma na koncie nagrodę MTV Music Awards 2001 w kategorii najlepszy polski artysta i trzy Superjedynki. Wydała w sumie osiem płyt długogrających, które sprzedały się w nakładzie ponad 1 milion 800 tysięcy egzemplarzy i wszystkie uzyskały status Złotej, bądź Platynowej.

Adrian Nowacki

Lubi filmy oglądać i o nich pisać.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany