Top 5: Świąteczne odcinki seriali

Seriale – te bliższe życiu, lub te zupełnie oderwane od rzeczywistości, próbują dotrzymać tempa naszej codzienności. Wiele z nich doczekało się świątecznych odcinków, by w grudniu umilić nam czas i sprostać konkurencyjności świątecznego rynku filmowego. Oto wybór pięciu najciekawszych odcinków, które wprawią Was w bożonarodzeniowy nastrój.

  1. Przyjaciele
źródło: Tumblr
źródło: Tumblr

Kultowy serial o perypetiach szóstki przyjaciół z Nowego Yorku doczekał się 10 sezonów, gdzie tylko w ostatnim poskąpiono widzom świątecznego odcinka. W The One With Phoebe’s Dad Joey i Chandler zwlekają z kupnem prezentów gwiazdkowych, a w rezultacie obdarowują swoich przyjaciół kupionymi naprędce towarami z ostatniego otwartego w tym dniu miejsca, stacji benzynowej. W trzecim sezonie Phoebe próbuje dopełnić świąteczne przeznaczenie przekazanych na przemiał choinek. Ross z kolei sprzedaje świąteczne ciasteczka scoutów w imieniu dziewczynki, której przez przypadek złamał nogę. W późniejszych sezonach Phoebe dając koncert w głównym miejscu akcji serialu, kawiarni Central Perk, wyśpiewuje przyjaciołom świąteczną piosenkę, zbiera datki na charytatywne cele, stając się agresywna wobec potencjalnych darczyńców, Ross przebrany za świątecznego pancernika próbuje zainteresować swojego kilkuletniego syna Chanuką. W ostatnim sezonie z grudniowym epizodem, Chandler spędza Wigilię pracując w Tulsie. Jest to jeden z odcinków opierających się na retrospekcjach. Będąc poza domem wspomina minione święta i zabawne gagi z poprzednich sezonów. Podobnie jak w przypadku Sylwestra czy Święta Dziękczynienia, świąteczne odcinki Przyjaciół niezmiennie bawią i utwierdzają w przekonaniu, że tego dnia do szczęścia nie trzeba niczego więcej poza bliskimi, by nieudane potrawy i nietrafione prezenty przestały mieć jakiekolwiek znaczenie.

źródło: Tumblr
źródło: Tumblr
  1. Supernatural
źródło: Tumblr
źródło: Tumblr

Bracia Winchester od 12 lat walczą z nadprzyrodzonymi siłami, umierają i zmartwychwstają. Pokonali już jeźdźców Apokalipsy, bywali w Niebie, Piekle i Czyśćcu, wskrzeszali rodzinę i siebie, zawierali pakty z Diabłem i uratowali już połowę Stanów (tak, wszelkie katastrofy jakie można sobie wyobrazić dzieją się w Stanach, ba, to właśnie w Ameryce znajdziecie bramy do zaświatów!). Choć serial zdecydowanie stracił z biegiem czasu na świeżości i nie potrafi już szczerze zainteresować widza, z sentymentem można przywołać bardzo nietypowy, choć charakterystyczny dla Supernatural odcinek świąteczny trzeciego sezonu A Very Supernatural Christmas. Mili staruszkowie przywdziani w świąteczne swetry okazują się być pogańskimi bóstwami, które zeszły na ziemię, by zebrać swoją co roczną ofiarę. A zielone wieńce umieszczane nad kominkami okazują się być bezlitosne dla przedostających się przez kominy Mikołajów… Groteskowej historii nie brak typowego dla pierwszych sezonów Supernatural humoru równoważącego poziom grozy.

źródło: Tumblr
źródło: Tumblr
  1. Simpsonowie
źródło: Tumblr
źródło: Tumblr

Słynne żółte sylwetki Simpsonów ze Springfield zostały przedstawione światu właśnie w Święta roku 1989. W odcinku Simpsons Roasting on an Open Fire pokraczni jeszcze animowani bohaterowie stawiają czoła grudniowym niepowodzeniom. Homer pozbawiony świątecznej premii desperacko próbuje uzbierać środki na prezenty dla rodziny. Dorabia jako Mikołaj w centrum handlowym, jednak pensja nie wystarcza. Za namową przyjaciela próbuje swoich sił w obstawianiu psich wyścigów. Intuicja podpowiada mu, możecie domyślić się, że błędnie, jak to w przypadku nieporadnego Simpsona zwykle bywa, wbrew złych opinii wszystkie pieniądze stawia na psa o imieniu Pomocnik Świętego Mikołaja. Ten dociera na metę jako ostatni. Porzucony przez właściciela, zostaje przygarnięty przez rodzinę Simpsonów, której szeregi zasila do dziś, to jest do 28 sezonu. Jeden z najbardziej tasiemcowych seriali wszechczasów ma na swoim koncie wiele świątecznych odcinków. W Grift of the Magi Homer z rodziną ratują Springfield przed destrukcyjną zabawką Funzo. Holiday of Future Passed to podróż do hipotetycznej przyszłości bohaterów serialu, zwłaszcza trójki dzieci Marge i Homera. Simpsons Christmas Stories to z kolei typowa, ironiczna wariacja Foxa na temat tradycji, gdzie Betlejemską historię narodzin Jezusa odgrywa rodzina Simpsonów.

źródło: Tumblr
źródło: Tumblr
  1. Jak poznałem waszą matkę
źródło: Tumblr
źródło: Tumblr

Tasiemiec pokroju Przyjaciół nie miał w swojej historii tak wielu świątecznych epizodów. Szczególnie odznaczył się ten, w którym Lily Aldrin przyjmuje maskę Grincha i postanawia skraść ducha Świąt. To pierwsza gwiazdka kolejnej generacji przyjaciół z Nowego Yorku od momentu zerwania Lily i Marshalla. Znajomi postanawiają spędzić Święta we własnym gronie. W dniu świątecznych przygotowań Marshall musi wyjść do biblioteki, by dokończyć pracę. Zostawia Lily przyjemność udekorowania mieszkania, zapewniając, że będzie to jego nagroda i motywacja do jak najszybszego skończenia obowiązków. W międzyczasie Lily odsłuchuje starą wiadomość Teda na sekretarce, w której przyjaciem pociesza Marshalla po zostawieniu go przez Lily i nazywa ją bardzo, bardzo, bardzo złym słowem. Wściekła Lily bojkotuje świąteczną atmosferę. Koniec końców przyjaciele dochodzą do porozumienia, a urażona Lily dawnym, studenckim sposobem przeprasza Teda przynosząc mu kufel piwa.

  1. Mad Men
źródło: Tumblr
źródło: Tumblr

Pamiętacie film Carol z Cate Blanchet i Rooney Marą? Mad Men i film Todda Haynesa mają ze sobą coś wspólnego. Oba uchwyciły klimat Świąt w Nowym Yorku lat 60-tych. Telewizyjna produkcja stanowi obraz amerykańskiego społeczeństwa u progu zmian. Scenarzyści umieścili swoich bohaterów w fikcyjnej agencji reklamowej, zaś główna oś fabularna ciąży na postaci Dona Drapera. Biurowego mikrokosmosu nie omijają święta. W agencji odbywa się mocno zakrapiana impreza świąteczna. Don, miotający się między pracą, rodziną, a kochankami staje się jeszcze bardziej samotny. Odczytuje list do Mikołaja swojej córki, w którym prosi o obecność ojca w Święta. Odcinek Christmas Comes But Once a Year wybrzmiewa niczym Opowieść wigilijna, w której próżno jednak szukać prawdziwego nawrócenia.

Kasia Siewko

Zakochana w Katowicach i brzydkiej architekturze. Zapytana o ulubioną poetkę od wielu lat odpowiada- Poświatowska.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany