Kulturalny bilans roku – Festiwal Filmowy w Gdyni, Stanisława Celińska i „Biała bluzka”

To był dla mnie wspaniały rok. Nie dowierzam, że za dwa tygodnie rozpoczniemy już kolejny, przecież tak niedawno odliczałam niecierpliwie dni do spektaklu z Danutą Stenką, na którym byłam w styczniu.
W ciągu ostatnich 365 dni miałam okazję zobaczyć wiele poruszających spektakli, koncertów, poznałam tylu wspaniałych ludzi kultury! Naprawdę mam co wspominać.

Koncert życzeń w reżyserii Yany Ross

Jaki wspaniały był to spektakl, na samą myśl ciarki przechodzą po całym ciele. Główną i jedyną aktorką jest Danuta Stenka, która maksymalnie wzrusza, nie wypowiadając przez ponad godzinę ani jednego słowa. Porusza tematy codzienności, samotności, izolacji. Pamiętam, że wyszłam bardzo poruszona, jeszcze przez wiele tygodni nie mogłam o spektaklu zapomnieć. Nigdy nie zapomnę sceny, w której puszczony zostaje utwór Leonarda Cohena I’m your man, Stenka siedzi na krześle i odpala papierosa, a po jej policzkach spływają łzy. Zresztą… nie tylko po jej…

Źródło: Kulturaonline.pl

Koncert Stanisławy Celińskiej – Nowohuckie Centrum Kultury

Bardzo długo zastanawiałam się, czy wybrać się na ten koncert. Myślałam o tym, że bilety są drogie, jednak stwierdziłam: Trudno, najwyżej przez tydzień będę jadła marchewki w różnej postaci. Bardzo dobrze się stało, że tak postanowiłam, to był najpiękniejszy koncert, na jakim kiedykolwiek byłam. Do tej pory nie wiem, czy jestem w stanie opisać emocje, które mi na nim towarzyszyły. To była nieustająca sinusoida, od śmiechu po łzy wzruszenia. Chyba nikt nie potrafi stworzyć takiego niesamowitego klimatu jak pani Stanisława.

12791066_1002085803170967_4296551281171724617_n41 Festiwal Filmowy w Gdyni

Na samą myśl o tym festiwalu na mojej twarzy pojawia się uśmiech od ucha do ucha. To niesamowite widowisko, na które z całą pewnością powrócę za rok. Wspaniale spędzony czas, z ciekawymi ludźmi, o podobnych zainteresowaniach, spotkania z twórcami  i oczywiście filmy, których nie miałam czasu zobaczyć w kinie w ciągu roku. Na festiwalu nadrobiłam wszystkie zaległości.

img_4190
Biała Bluzka w reżyserii Magdy Umer
Kolejny spektakl, o którym do tej pory nie mogę zapomnieć. Krystyna Janda nie mogła do mnie trafić bardziej niż wtedy. Cały czas miałam ochotę albo siedzieć i się rozpłakać albo wejść na scenę i móc ją przytulić. Nie mogłam się doczekać aż skończy się przedstawienie, tylko dlatego, by przez długie minuty, stać i dziękować Jandzie oklaskami za jej ciężką pracę.  Mam nadzieję, że to nie ostatni raz, kiedy oglądam tę inscenizację.

Źródło: Ochteatr.com.pl

9. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia

Jestem świeżo po zakończeniu festiwalu. Nie ma chyba nic przyjemniejszego dla maniaka teatralnego, niż jedenaście dni spędzonych w teatrze. Codziennie z innym spektaklem i w innym miejscu. Z niecierpliwością będę czekać na informacje na temat kolejnej edycji.

15391512_1209964232383122_3889394263507356939_o

Czekam na kolejny rok, na kolejne niezapomniane spektakle, filmy, koncerty. Na emocje, których nie da opisać się słowami, na ludzi z podobnymi do moich zainteresowaniami  i na ludzi kultury, o których śmiało będę mogła powiedzieć, że się nimi inspiruję.
2017, czekam z niecierpliwością.

Natalia Rieske

Zacznij chodzić do teatru. ☺️?

2 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany