Niech pan nie będzie dzisiaj sam, niech pani uśmiech ma

Grudzień to ludzie. Przed świętami dużo częściej myślimy o tych, dla których bożonarodzeniowy czas nie przynosi radości, lecz niesie ze sobą samotność, bezradność, smutek, strach, ból. Czasem wystarczy jeden mały gest, aby choć trochę odmienić czyjś los, podarować komuś chwilę radości, rozjaśnić jego życie. Gdybyście w ferworze przygotowań świątecznych nie mieli czasu na zastanawianie się, co można zrobić, żeby podzielić się dobrem, dzielę się z Wami pomysłami, jak sprawić, żeby ktoś uśmiechnął się w te święta.

 

Ufunduj Wigilię dla starszej samotnej osoby

O stowarzyszeniu mali bracia Ubogich zrobiło się głośno latem, dzięki akcji Ufunduj dzień wakacji dla starszej samotnej osoby. Ta piękna inicjatywa szybko skradła serca internautów, zyskując także poparcie sławnych osób, między innymi Dody czy Tomasza Kammela. W listopadzie powrócił temat samotności starszych osób. Jak wielu z nich spędza wigilijny wieczór w samotności? Nikt z nas nie chciałby pozostać w święta sam, nie mając nawet z kim podzielić się opłatkiem. Dzięki akcji Ufunduj Wigilię dla starszej samotnej osoby aż 300 osób będzie miało szansę na nowo odkryć magię Bożego Narodzenia. 50 zł – tyle wynosi koszt kolacji i prezentu dla jednej osoby. 50 zł – taka kwota podarowana przez nas stowarzyszeniu może sprawić, że w smutek ustąpi radości.

Nasza redakcja także postanowiła wspomóc tę akcję, przekazując część dochodu uzyskanego ze sprzedaży gadżetów. Obejrzyjcie koniecznie spot. Wcześniej przygotujcie sobie jednak chusteczki – trudno nie uronić łzy…

 

Podaruj Misia

Każdy miś jest niezwykły. Ale są takie misie, które mają naprawdę niezwykłe właściwości – pomagają potrzebującym dzieciom. Fundacja TVN Nie jesteś sam, Allegro oraz Rossman już po raz jedenasty zachęcają do wzięcia udziału w akcji Podaruj Misia. W tegorocznej edycji znaleźć można cztery pluszaki – Edka (kompana każdej fajnej zabawy), Sonię (misiową księżniczkę), Jasia (rozważnego misia) i Tosię (misia od dobrych pomysłów). Cena każdego z nich to 50 zł. Jako szczęśliwa posiadaczka Niny – misia z kolekcji 2014, zapewniam – ta akcja niesie radość wszystkim: obdarowującym, obdarowanym, a także – i przede wszystkim – podopiecznym Fundacji TVN Nie jesteś sam.

podaruj

 

Święta bez granic

Fundacja Świętego Mikołaja i radiowa Trójka po kilkuletniej przerwie znów połączyły siły, aby wspólnie zbierać pieniądze na stypendia dla młodzieży z niezamożnych rodzin. Dzięki hojności darczyńców dzieci mają możliwość rozwijania swoich talentów i pogłębiania pasji, co nie byłoby możliwe bez finansowej pomocy. W grudniu na antenie Trójki aż czterokrotnie odbywają się licytacje, w których słuchacze mają szanse wylicytować przedmioty przekazane na aukcję przez wyjątkowych ludzi ze świata kultury, muzyki i sportu. Licytacje mają miejsce w każdy grudniowy piątek (najbliższa odbędzie się więc 16 grudnia). Zapowiedzi aukcji oraz opisy i zdjęcia licytowanych przedmiotów odnaleźć można w zakładce Aukcje. Jeśli brak Wam jednak czasu na licytację, pomóc można także między innymi, kupując płytę Święta bez granic 2016 w cenie 18,99 zł. 


Pamiętajmy też, że czasem nie musimy robić nic. Nic wielkiego. Wystarczy tylko rozejrzeć się wokół. Biegając pomiędzy sklepami w poszukiwaniu prezentów, mieć szeroko otwarte oczy. I dostrzec dzieciaka, który patrzy tęsknie przez szybę na pluszowego misia. Robiąc zamówienie na pierogi, mieć szeroko otwarte oczy. I dostrzec starszą panią, która wyjmuje ze zniszczonego portfela kilka monet, licząc czy starczy jej dziś na coś więcej niż chleb. Idąc ulicą na koncert kolęd i pastorałek, mieć szeroko otwarte oczy. I dostrzec chłopaka z gitarą, który daje swój własny koncert na ulicy, chociaż jest przeraźliwie zimno i wszyscy marzą jedynie o kocu i gorącej herbacie. Schodząc po schodach czy wychodząc z domu, mieć szeroko otwarte oczy. I dostrzec sąsiadkę, która od lat spędza samotnie święta, bo wszyscy gdzieś w świecie, a nikt nie chce być dla kogoś ciężarem. Nie musimy robić nic wielkiego. Wysłać komuś kartkę świąteczną, zaprosić na wspólne kolędowanie, zanieść nieużywane zabawki do domu dziecka, kupić karmę dla zwierząt w schronisku. Nie musimy robić nic wielkiego. Tylko pamiętać, że ten pusty talerz, który stawiamy na wigilijnym stole to nie tylko dekoracja i tradycja. To przede wszystkim metafora dobra.

Iga Herłazińska

Mogłaby zamieszkać w teatrze. Wszystko ją tam ciekawi i zachwyca. Lubi się włóczyć, podróżować. Banalnie - kocha żyć. Kocha też kawę z mlekiem, wiersze Osieckiej i stare filmy.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany