Na bogato, czyli rok 2016 okiem kulturoznawcy

Przyznaję, że 2016 jest niezwykle płodny kulturalnie. Mamy grudzień, więc trzymam kubek z Olafem w dłoniach, popijam ciepły napar i wspominam wydarzenia kończącego się roku, które miały na mnie szczególny wpływ.

Koncert Laboratorim Pieśni: na koncercie grupy byłam w marcu. Od tego czasu wpadłam po uszy w muzykę, którą zajmują się dziewczyny! To pieśni ludowe, etniczne i te spełniające funkcje magicznych zaklęć zawładnęły moją wrażliwością. Artystki wyszukują pieśni z różnych zakątków świata, inspirują się nimi i aranżują po swojemu. Niedawno nagrały płytę! Posłuchajcie i rozważcie: może to dobry pomysł na prezent?

Festiwal Kultury Żydowskiej: jestem wielbicielką kultury żydowskiej i Festiwal był mi dobrze znany od co najmniej pięciu lat. Jednak to w tym roku zdecydowałam się uczestniczyć w pełni w wydarzeniach ujętych w programie. Uważam, że FKŻ jest jednym z najlepiej zorganizowanych festiwali, na jakich byłam. Fantastyczna jest także jego dostępność – na większość wydarzeń wstęp jest darmowy. Liczne koncerty, warsztaty, wycieczki, spotkania, rozmowy pomagają przełamać lody kulturowe, bliżej się poznać i po prostu dobrze razem bawić.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy: uwielbiam ten festiwal za energię jego twórców (Teatr Chorea) i zaproszonych artystów! Mam wrażenie, że to wydarzenie przypomina mi dlaczego zajmuję się teatrem: za co go kocham i co pozwala mi się w nim realizować. Wpadnijcie koniecznie!

Olimpiada Teatralna: październik i listopad upłynął mi na bieganiu po Wrocławiu albo w drodze doń. Instytut Grotowskiego zorganizował Olimpiadę Teatralną, której program obfitował w spektakle  największych twórców współczesnego teatru. Jan Fabre, Peter Brook, Romeo Castellucci, Heiner Goebbels, Walerij Fokin czy Tadashi Suzuki to tylko część znakomitych gości, którzy pokazali swoje spektakle podczas miesięcznego święta teatru. Myślę, że bez wahania Olimpiadę Teatralną mogę nazwać wydarzeniem roku.

Koncert Mikromusic: pisałam o nim już tutaj. Mikromusic to zespół, który nie przestaje mi towarzyszyć od 2014 roku. Wtedy usłyszałam lato 1996 i wpadałam po uszy. Dopiero kilka tygodni temu udało mi się być na koncercie zespołu. Energia Natali Grosiak zostaje z człowiekiem na długie godziny, może nawet dni. Gorąco polecam zmierzyć się z tą siłą.

Ale nie zgadzam się, że wszystko, co piękne minęło! Na 2017 czekam z niecierpliwością, bo:

– Festiwal Materia Prima: (organizowany przez krakowski Teatr Groteska) bajkowy festiwal teatralny, który rozbudza wyobraźnię i oczarowuje formą spektakli! To właśnie na nim w 2012 roku widziałam najpiękniejszy Sen nocy letniej w swoim życiu!

– Kolejny Festiwal Kultury Żydowskiej!

– Festiwal Conrada!

– Trzeci sezon Twin Peaks!

A Wy na jakie kulturalne wydarzenia czekacie w 2017 roku?

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany