Podsumowanie tygodnia (do góry nogami…)

1. Wołyń przekroczył ćwierć milion widzów. 

Nowy film Wojciecha Smarzowskiego króluje w polskich kinach od tygodnia. Poza prestiżowymi nagrodami na festiwalach filmowych, może poszczycić się również niewątpliwym sukcesem komercyjnym. Już teraz, Wołyń jest najchętniej oglądanym filmem historycznym/wojennym w polskich kinach.

Dla porównania na Miasto ‘44 (2014) w weekend zdobyło 191 900 widzów, a Kamienie na szaniec (2014) 105 558 widzów. Wołyń obejrzało natomiast 230 000 widzów, co optymistycznie nastawia nas na końcowy wynik frekwencyjny filmu.

1e6d0c4eaaab46e18c4a0325cc0e3bb9
Kadr Wołyń, zwiastun z serwisu youtube.pl

 

2.  Fantastyczne zwierzęta x5. 

J.K. Rowling, autorka serii o młodym czarodzieju (franczyza Harry Potter) zdradziła fanom, że jej najnowszy projekt Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć stanie się nie trylogią lecz serią, składającą się z pięciu części.

Premierę pierwszej części zaplanowano na listopad tego roku. Kolejne filmy trafią do kin jesienią 2018 i 2020. Co do kolejnych projektów autorka milczy.

Jako ciekawostka: w Fantastycznych zwierzętach Rowling zgromadziła niezliczone nawiązania do serii o Harrym Potterze. Będzie to gratka nie tylko dla nowych fanów, ale również dla widzów, którzy dorastali z chłopcem, który przeżył.

filmweb.pl
filmweb.pl

 

3. Certain Women w drodze po Oscary? 

Najnowszy film arthousowej reżyserki – Kelly Reichardt zdobył najważniejszą nagrodę na BFI, Londyńskim Festiwalu Filmowym (jury obradowało pod przewodnictwem Greczynki Athiny Rachel Tsangari).

Tydzień wcześniej Certain Women miały swoją premierę w Ameryce na Nowojorskim Festiwalu Filmowym, gdzie został przyjęty znakomicie. Chwalono nie tylko reżyserię, ale również główny trzon historii – trzy utalentowane aktorki: Kristen Stewart, Laurę Dren i Michelle Williams.

Pod koniec października film będzie miał premierę również w Polsce – na wrocławskim American Film Festiwal.

5845_1-2
kadr z filmu Certain Women, variety.com

 

4. HBO i plejada gwiazd. 

Big Little Lies to dramat z elementami komedii, przygotowany na specjalne zamówienie dla największego giganta telewizji – HBO. Fabuła skupi się na trzech matkach pracujących w przedszkolu, których idealne życie wywraca się do góry nogami, gdy dochodzi do tajemniczego morderstwa.

W głównych rolach występują Nicole Kidman, Reese Witherspoon,  Shailene Woodley oraz Laura Dern. Na drugim planie będziemy mogli dojrzeć między innymi Alexandra  Skarsgårda, Adama Scotta, Jamesa Tuppera i Zoë Kravitz

Jean-Marc Valee jest reżyserem całości (serial składać się będzie z siedmiu odcinków- reżyser swoją drogą nominowany był do Oscara za film Witaj w klubie). Za artystyczny całokształt odpowiada David E. Kelley, znany z takich seriali jak Ally McBealOrły z Bostonu.

Premiera w 2017 roku.

Adrian Nowacki

Lubi filmy oglądać i o nich pisać.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany