Jesień – 5, 4, 3, 2, 1…

Aura za oknem delikatnie ujmując – nie rozpieszcza.

Jeśli czasu nie zajmują Ci studia, szkoła, praca – przez dłuższą część dnia zastanawiasz się, co ze sobą zrobić, gdzie się ukryć, aby było wystarczająco cicho, ciepło i sucho. Wybierasz wtem łóżko, w połączeniu z niesamowicie przyciągającą wtedy pościelą, zapadasz w zimowy sen z nadzieję na pobudkę dopiero w… marcu.

Niestety, gdy okazuje się, że nie jesteś niedźwiedziem, otwierasz oczy następnego dnia, a za oknem wita Cię natarczywy wiatr, któremu towarzyszy nieustępliwy deszcz. Niebo przeraża granatem, szarość wydaje się wpełzać przez okno, obezwładniać całe ciało i znów… zapadasz w sen.

Ludzie w takie dni jak te, bywają rozgniewani i rozdrażnieni. Wydają się każdej nocy toczyć bitwy o to, czy te kilka skradzionych dobie godzin wystarczą – by móc godnie wstać, pójść do pracy i co najwyżej – przeżyć.

Jesienią niewielu z nas stawia sobie wyższy cel.

Jeśli jesteś w tym miejscu i nie wiesz co ze sobą zrobić, mam dla Ciebie ciekawą propozycję.

 

autmn_tv

 

Agora z 2009 roku przedstawia historię kobiety, która zmieniła bieg historii, a o której dziś milczymy. Włączając tę pozycję z listy filmów, które idealnie pobudzą sensory mózgu do życia – poczujesz w sobie chęć do rewolucji. Ja poczułem.

Hypatia, jako grecka pani myśliciel i filozof, od momentu, gdy pierwszy raz przemówiła jako dorosła kobieta – burzyła stabilne poczucie wartości każdego ważnego mężczyzny ówczesnej Grecji. Do tego brudna poganka, która naukę stawiała na piedestale swoich ideałów.

Historia hiszpańskiego dramatu pokazuje moment wkroczenia na główną scenę światopoglądu – chrześcijaństwa. Reżyser Alejandro Amenábar brutalnie obchodzi się z genezą naszej wiary – projektując narodziny najpopularniejszej obecnie religii, jako krwawe zastępstwo politeizmu.

Rachel Wiesz w roli Hypatii wprowadziła na ekran niewinność i subtelność, dzięki czemu najbardziej szokująca scena w filmie wywołuje w obserwatorze przede wszystkim smutek i współczuje. W momentach, gdy jako nauczyciel przeprowadza przez ciemność niewiedzy klasę mężczyzn, czujesz napięcie i zainscenizowaną podskórnie dwoistość tych zajęć: kobieta naucza mężczyznę, kobieta – poganka, naucza mężczyzn – chrześcijan o tym, co według nich jest stworzeniem ich Boga.

W filmie możemy zauważyć również ciekawie zarysowane tło społeczne, które kobiety traktowało przede wszystkim jako rekwizyt lub dodatek do mężczyzny. Osobno stanowiły jedynie bezbarwne i nic nieznaczące dopełnienie całości.

 

afwz72h4tzqf227rn7kf0jtjr4b
Materiał udostępniony przez dystrybutora filmu „Agora”.

 

Przygotowałem dziś dwa filmy, które stoją przede wszystkim kobietami – ich mocnymi charakterami, wyrazistą naturą – bohaterkami, które mają w sobie siłę, by wybudzić się ze snu i stanąć do walki z własnym życiem.

Jesienią, gdy dni są krótsze, noce dłuższe (choć nie dają tyle ukojenia i spokoju, na który niewątpliwie wszyscy liczymy), warto jest znaleźć kogoś/coś co wtrąci nas w rytmiczny taniec pozyskiwania siły z otoczenia.

Zakochany bez pamięci jest filmem, który powtarzam sobie raz do roku, właśnie w takim okresie, gdzie niewątpliwie szalona wizja epatowania kulawym szczęściem jest najbardziej potrzebna. To mój rytuał wybudzania się z niebezpiecznej  jesiennej melancholii.

Ona (Kate Winslet) – wymazała go z pamięci. On (Jim Carrey) – w ferworze zemsty, zapisuje się na zabieg, by pozbyć się jej z wspomnień.

Nagle, jej twarz wywołuje w nim ciepło, jej głos – drżenie rąk. Świadomy tego, że zaraz przestanie ją rozpoznawać, że Clementine będzie tylko nieznajomą, próbuje ukryć wspomnienia o swojej ukochanej w odległych rejonach podświadomości.

Czy miłość w trudnych czasach egoistycznego traktowania siebie jako jedyną wyjątkową jednostkę ma szansę na to by przetrwać i rozbudzić w nas żar, który rozpogodzi szarość jesiennych dni?

Mam nadzieję, że przy seansie Zakochanego bez pamięci, będziesz mógł na to pytanie odpowiedzieć sam.

67cd0-eternal-sunshine-of-the-spotless-mind

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Adrian Nowacki

Lubi filmy oglądać i o nich pisać.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany