Czy to jest legalne? Różnica wieku w kinie

Różnica wieku pomiędzy kochankami jest od niepamiętnych czasów powodem licznych kontrowersji. Jadwiga Andegaweńska poślubiła o ponad dwadzieścia lat starszego Jagiełłę, nastoletnia Elżbieta Bawarska skradła serce dorosłemu mężczyźnie – Józefowi I. Społeczeństwo zazwyczaj piętnuje taki rodzaj miłości, co nie zmienia faktu, że istnieje on od zawsze i istnieć będzie. Poniżej trzy filmy, które wymownie syntezują ideę zakazanego owocu, jakim jest miłość pomiędzy ludźmi, których dzieli duża różnica wieku.

Lolita, Adrian Lyne

 

Lolito, światłości mojego życia, ogniu moich lędźwi. Grzechu mój, moja duszo. Byłam niewiele starsza od tytułowej bohaterki, kiedy po raz pierwszy sięgnęłam po książkę o tym samym tytule. Za wcześnie? Sądzę, że tak, jednak właśnie to dzieło otworzyło przede mną drzwi do magicznego świata literatury i kinematografii. Lolitę obejrzałam w 2014 roku – siedemnaście lat po jej premierze. Anglik w sile wieku o pseudonimie Humbert Humbert (Jeremy Irons) przybywa do Stanów Zjednoczonych. Wynajmuje pokój u urodziwej wdowy, nie ze względu na dogodne warunki czy standard – zostaje tam wyłącznie dla jej niepełnoletniej córki (Dominique Swain). Pamiętam swoją konsternację oraz zmieszanie podczas oglądania kolejnych minut ekranizacji: Czy to jest jeszcze normalne? Gdzie kończy się erotyczny zachwyt, a gdzie zaczyna pedofilia? Niejednoznaczna relacja między czterdziestoletnim Hubertem Humbertem a (nie)winną, dwunastoletnią Dolores Haze wydaje się być normalnością. A przecież jest jej przybranym ojcem i jedynym opiekunem…

Kochanek, Jean-Jacques Annaud

zRAgf1F0rRp0Tys8AnMWGBFJRZv

W 1992 roku ta krótka książka została przeniesiona na ekrany kin. Oparta na autobiograficznych przeżyciach autorki zyskuje na autentyczności, a marazm narratorki wywołuje u czytelnika skrajne emocje.  Sajgon, lata trzydzieste XX wieku. Piętnastoletnia francuska (Jane March), pochodząca z patologicznej rodziny, przemieszcza się statkiem przez wietnamską część rzeki Mekong. Skąpo ubrana dziewczyna, chroniąca się męskim kapeluszem przed silnymi promieniami słońca, zwraca uwagę chińskiego biznesmena (Tony Leung Ka Fai). Ich relacja nie jest stricte miłosna – góruje tam cielesna namiętność oraz chęć zatracenia się w sobie nawzajem. Warto obejrzeć film ze względu na aktorski talent Jane. Mimo młodego wieku, dzięki swojej mimice i mowie ciała, ukazała jednocześnie niewinność oraz wulgarność bohaterki. Francuska klasyka.

Malena, Giuseppe Tornatore 

Maléna_37797_Medium

Platoniczne uczucia chłopca (Giuseppe Sulfaro) do znacznie starszej piękności powoli przeradza się w naukę o sobie samym oraz stanowi wstęp do dojrzałości. Od samego początku filmu obserwujemy pożądanie, jakie wywołuje tytułowa Malena (Monica Bellucci) – żona walczącego żołnierza w czasie II wojny światowej. Włoska niewiasta jest uosobieniem greckiej muzy dla okolicznych przedstawicieli płci męskiej, natomiast dla miejscowych kobiet – obiektem zazdrości. Trzynastoletni Renato Amoroso z biegiem czasu zakochuje się w niej, wspinając się w tajemnicy niczym Romeo na balkon mieszkania kobiety. Chce poznać jej zwyczaje, gesty, typowe zachowania. Brzmi romantycznie, jednak większość sytuacji dzieje się w wyobraźni Renato. Warto nadmienić, że koniec filmu w reżyserii wspaniałego Giuseppe Tornatore to zaskakująca przemiana wszystkich głównych bohaterów filmu. Obejrzałam go tydzień temu. Siedziałam w bezruchu do momentu, kiedy to napisy końcowe zniknęły z ekranu, a muzyka powoli gasła. Fantastyczny.

Małgorzata Światlak

Zafascynowany muzyką diabeł, który lubi dobrą kawę i wciągającą książkę o psychologii. Aspirująca poliglotka. Freak.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany