Polska muzyka w głośnikach – utwory roku 2016

Zgodnie z dokładnymi obliczeniami Majów – cztery lata temu miał mieć miejsce koniec świata. No cóż, nie wyszło. Na ten dzień mamy już połowę sierpnia 2016 roku, a co za tym idzie: zwiększoną dawkę muzycznego katharsis. W tym artykule miłośnik niekonwencjonalnych teledysków oraz muzyki, która zachwyca od pierwszych nut, znajdzie swoje małe schronienie. Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie – słowa te, zawarte w książce o charakterze stricte nacjonalistycznym  Romana Dmowskiego: Myśli Nowoczesnego Polaka, brzmią niczym powoli spełniająca się przepowiednia Nostradamusa – przecież prawie nikt już tak nie twierdzi. Czyż nie zatracamy się w dobie literatury, muzyki masowej? Dzisiaj słowa te można odnieść do każdej płaszczyzny kultury. Polskie kompozycje są nieodłącznym elementem tożsamości narodowej.  Wyłącznie dzięki poznaniu krajowej ziemi, na którą składają się artyzm i tradycja, można wytłumaczyć teraźniejszość. Rezygnacja z własnego ja bezsprzecznie wiąże się z przyjęciem ideologii innego państwa (czytaj: muzyki z Zachodu). Możemy pochwalić się  zdolnymi piosenkarzami, więc dlaczego mamy nie opierać się ich twórczości? Poniżej pięć moich ulubionych utworów tego roku.

juliawersja2

Od niepamiętnych czasów szukałam utworów, będących kwintesencją spokoju i synonimem Arkadii. Siedziałam wtedy przed komputerem w małej kawiarni, w której parę miesięcy wcześniej spędzałam mnóstwo czasu ze znajomymi. Przygotowując się ówcześnie do wymagającej matury, nie pomyślałam nawet przez krótką chwilę, że odnajdę tam album polskiej wykonawczyni, który wpłynie na mnie tak niesamowicie. Uczucie błogości, przepełniające słuchacza od dźwięków ukulele, sprawia,że czujemy się jak na hawajskiej plaży, sącząc świeże mleko kokosowe prosto ze słomki. Nieważne, że w rzeczywistości znajdujemy się w sercu zakorkowanego miasta. To bez znaczenia.

koretzwersja2

Sensualizm w czystej postaci. To zdanie – choć krótkie – oddaje sens powyższego teledysku. Uwodziciel, w którego wciela się piosenkarz, otacza swoją kobietę jak Casanova. Oczywiście – z pomyślnym skutkiem. Klip jest bardzo symboliczny, ponieważ to właśnie czerwone usta wybranki, przyciemnione pomieszczenie i głębokie spojrzenia nadają klimat upragnionej tajemniczości. Nawet nazwa utworu brzmi… tajemniczo? Wiem,że mnie podglądasz skradł moje serce.  Która z przedstawicielek płci pięknej nie chciałaby doświadczyć takiego traktowania ze strony tego jedynego mężczyzny?

 

podsiadlowersja2

Od 2012 roku Dawid Podsiadło zajmuje czołowe miejsce w mojej playliście przebojów. Widoczne podobieństwo głosu do Juliana Casablancas’a z zespołu The Strokes uświadamia mi każdego dnia (dosłownie), że geniusz może się powtórzyć. Płyta Annoyance and Disappointment jest mroczniejsza od szeroko znanej Comfort and Happiness. Moim ulubionym utworem jest Pastempomat (wystarczy kliknąć powyżej). W sieci można było czytać o próbach jego interpretacji przez fanów, a motyw makaronu przewija się tam cały czas. Czekam na możliwość pójścia na koncert Dawida, gdyż dotychczas nie miałam jeszcze okazji.

 

brodkawersja2

Brodka od paru lat słynie z niezależnego i oryginalnego podejścia do własnej twórczości – Santa Muerte – jest tego przykładem. Nawet tytuł brzmi nieszablonowo- po polsku oznacza kult śmierci. W klipie obserwujemy wędrówkę skąpo ubranej osoby w podeszłym wieku. Konwulsje bohatera (lub bohaterki) przerażają, ale kojący głos Moniki nie pozwala nam się oderwać. Ponadto tekst przypomina o jedności życia i śmierci: So you and I, Will rule the night.

marykomasawersja3

Początkowo byłam sceptycznie nastawiona do twórczości Mary, jednak po obejrzeniu klipu Lost Me, momentalnie zmieniłam zdanie. Występująca w nim modelka, Anja Rubik, gra kobietę posiadającą wszystko  i nic. Niewolnica własnego sukcesu nie może już znieść ciężaru sławy i staje przed społeczeństwem naga i bezbronna. Wolna. Prawdziwa.

 

Zdjęcia pochodzą z google grafika

Zapisz

Małgorzata Światlak

Zafascynowany muzyką diabeł, który lubi dobrą kawę i wciągającą książkę o psychologii. Aspirująca poliglotka. Freak.

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany