Kim był William Szekspir?

Dziś obchodzimy 400. rocznicę śmierci Williama Szekspira. Z tej okazji, chciałabym przedstawić kilka popularnych tez, jakoby osławiony dramatopisarz i poeta wcale nie był tym, za kogo się podawał.

Data jego urodzin jest umowna, wiemy jedynie, że chrzest przyjął 26 kwietnia 1564 roku w Stratford-upon-Avon, zmarł w roku 1616, prawdopodobnie 23 kwietnia. Stworzył 39 dramatów, które są znane i czytane na wszystkich kontynentach. Do tego około 154 sonety i utwory innych gatunków. Każdy wie, jak wiele Szekspir zrobił dla współczesnego teatru – był jego czołowym reformatorem, a najwięksi ignoranci znają tytuły jego sztandarowych dzieł, takich jak Romeo i Julia, Makbet czy Hamlet.

Popularność pisarza sprawiła, że pojawiło się wiele teorii spiskowych na jego temat, wśród których najpopularniejsza jest taka, że to nie on jest autorem wszystkich swoich dzieł. Oto kilka faktów, które miałyby za tym przemawiać:

 1. Jego rodzice nie potrafili pisać.
  Podobno na akcie ich zaślubin zamiast podpisów widnieją krzyżyki. Prawdopodobnie nawet córki twórcy nie potrafiły pisać. Nawet jego o to oskarżano, analizując podpisy pod dziełami, które miły świadczyć o jego niewprawnej w trzymaniu pióra ręce.
 2. Pochodził z małego miasteczka, w którym nie mógł zdobyć odpowiedniego życiowego doświadczenia.
  Szekspir chodził do lokalnego gimnazjum w Stratford, w którym podobnież nie mógłby zdobyć takiego ogromu wiedzy, jaki pokazuje w swoich dziełach. Musiał też przerwać naukę na jakiś czas, gdyż jego rodzinie zabrakło na nią pieniędzy.
 3. Testament, w którym nie napisał nic o swojej twórczości.
  W swoim testamencie nie napisał nic o swoich dziełach. Nie pozostawił po sobie książek, szkiców nieskończonych dzieł czy rękopisów. Nie wspomniał także o podziale teatru The Globe, którego był właścicielem.
 4. Nie pisał swoich dzieł, jedynie się pod nimi podpisywał.
  Podobno dlatego, że obracał się w kręgach teatralnych, w których miał bardzo wielu znajomych, którym chętnie pożyczał pieniądze.

Kto w takim razie był tym sławnym i zdolnym twórcą, którego znamy jako Williama Szekspira?

 1. Edward de Vere
  Hrabia z Oksfordu, faworyt Królowej Elżbiety. Żył w czasach Szekspira, był pisarzem i poetą, ponoć bardzo zdolnym, a do tego miał odpowiednie wykształcenie. Podobno wątki jego życia pokrywają się z losami bohaterów Szekspira – jego statek podczas podróży po Europie, tak jak statek Hamleta, miał zostać napadnięty przez piratów. Autentyczna miała być też intryga związana, z jego żoną, która pod jego nieobecność zaszła i ciążę i urodziła syna. Ponadto badacze dzieł sławnego pisarza porównując listy Edwarda i Williama, doszli do wniosku, że są one bardzo podobne pod względem stylu. Co prawda de Vere zmarł w 1604 roku a dzieła powstawały dalej, jednak oczywiście mogły one być napisane wcześniej, stąd ciągłość twórcza. W tamtych czasach działalność literacka nie kojarzyła się zbyt dobrze, stąd wysoko postawieni dworzanie musieli pisać pod pseudonimami. Autorem tej tezy był nauczyciel J. Thomas Looney, a została ona szerzej przedstawiona w filmie Anonimus Rolanda Emmericha.
 2. Francis Bacon
  Według amerykańskiej pisarki Deli Bacon, to właśnie znany polityk i filozof miał być autorem dzieł Szekspira. Jednak nie on sam, prawdopodobnie towarzyszyli mu inni dworzanie, którzy nie mogli zniszczyć swojej reputacji. Zdaniem autorki to mnogość wątków biograficznych związanych z powyższą grupą jest znaczącym dowodem, oraz to, że Bacon w swoich traktatach zawierał podobne tezy co Szekspir w dramatach. Podobno nawet sąd w Chicago nakazał uznanie Bacona i jego współpracowników prawdziwymi autorami dzieł Williama Szekspira.
 3. Christopher Marlowe
  Następnym kandydatem był poeta, który podobno był uważany, za jednego z największych rywali Szekspira. Niestety zmarł w 1593 roku, choć zwolennicy spiskowych teorii uważają, że mógł on sfabrykować swoją śmierć, by kontynuować karierę jaki William Szekspir. Dowodem tej tezy może być to, że dzieła pod sławnym nazwiskiem pojawiały się dopiero po śmierci Marlowe’a. Można w nich także zobaczyć inspirację inspiracje zmarłym poetą. Analiza tekstów tych dwóch mężczyzn wskazuje, że mogły być one napisane tą samą ręką!
 4. Elżbieta I
  Ówczesna królowa Anglii i Irlandii. Choć jest to może teoria bardzo ryzykowna, to jednak możliwa do obronienia. Bowiem dzieła Szekspira odznaczają się wysoką znajomością prawa, polityki, historii, oraz doskonałego obycia z dworem elżbietańskim. A jak wiadomo, królowa musiała ukrywać swoją twórczość ze względy na pozycję i obowiązki.

Oczywiście trudno wierzyć w słuszność którejkolwiek z tych tez, jednak prawdą jest, że William Szekspir był twórcą, o którym badacze historii i literatury wiedzą bardzo mało. A wiadomo, że im mniej będziemy wiedzieć, tym więcej będziemy wymyślać niestworzonych historii. graf. Klaudia

graf. Klaudia

Justyna Barańska

Jest miłośniczką dobrej sztuki. W teatrze zawsze siada w drugim rzędzie.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany