W najbliższy weekend DOMOFFONUJEMY

Miejsce, gdzie klasyka przeplata się z hip-hopem, a rock z muzyką eksperymentalną. Na weekend niezwykłych muzycznych wrażeń zaprasza Łódź.

W tym roku pierwszy września wypada w piątek i wyjątkowo nie oznacza rozpoczęcia roku szkolnego. Jednak wszyscy melomani powinni tego dnia skierować uszy w stronę Łodzi, gdzie po raz trzeci odbędzie się Festiwal Muzyki Niezależnej DOMOFFON i potrwa aż do niedzieli. To niecodzienne wydarzenie skupia publikę żądną artystycznych wrażeń na najwyższym poziomie. Ukazuje alternatywne oblicze muzyki popularnej zarówno w wymiarze lokalnym, jak i międzynarodowym, z uwzględnieniem artystów o wieloletniej, globalnej renomie, aktualnych gwiazd światowej sceny niezależnej, a także rodzimych tuzów muzycznej awangardy. Na festiwalu słuchacze mogą odkryć muzykę najrozmaitszych gatunków – począwszy od klasycznej, poprzez zespoły rockowe, składy hip-hopowe, aż po reprezentantów muzyki eksperymentalnej i elektronicznej (ze szczególnym uwzględnieniem sceny techno).

Główną gwiazdą tegorocznej edycji będzie brytyjski zespół The Horrors – według New Musical Expres autorzy najlepszego albumu 2009 roku, a ich najnowsza płyta V ukazała się 22 sierpnia promowana znakomitym singlem Something To Rememeber Me By. Zespół ujawnił na nim swoje diametralnie odmienne oblicze. Roztańczony, romansujący z popem i disco kawałek jest najlepszym przykładem na to, że kapela nie boi się ryzyka i eksperymentów, chociaż przy tym nie wyrzeka się nieco psychodelicznego klimatu, tak charakterystycznego dotychczas w ich twórczości. Obok nich pojawią się również tajemnicza formacja techno z Detroit o nazwie DOPPLEREFFEKT, inspirująca się twórczością zespołu Kraftwerk, a także Josef van Wissem – lutnista, kompozytor i autor muzyki filmowej, w tym wielokrotnie nagradzanej (między innymi na festiwalu w Cannes) ścieżki dźwiękowej do Only Lovers Left Alive Jima Jarmuscha.

Poza znakomitym składem wykonawców zagranicznych, wystąpią także niezwykli polscy muzycy, tacy jak chociażby zjawiskowy duet hip-hopowy PRO8L3M, oniryczna Soniamiki, elektroniczny duet We Draw A oraz 19 wiosen. Przy planowaniu swoich must seen, must hear warto też zwrócić uwagę na robiący międzynarodową karierę duet Coals, którego znakami rozpoznawczymi jest hipnotyczne brzmienie i miękki jak jedwab głos Kasi Kowalczyk oraz kontrowersyjną formację SIKSA. Alex (wokalistka, autorka tekstów) oraz Buri (basista i kompozytor) prezentują, jak sami twierdzą, unowocześniony punk -wszak czerpią z tego nurtu to, co dla niego najbardziej znamienne: odważne i zaangażowane teksty przy minimalistycznej, prostej i surowej melodii. Ich występy ocierają się o performance, podczas którego Alex wykrzykuje, często niecenzuralne, słowa sprzeciwiające się ksenofobii, konsumpcjonizmowi czy seksizmowi. Feministyczny, prowokujący, ale przede wszystkim zmuszający do refleksji projekt zrobił niemałe zamieszanie na tegorocznym OFF Festivalu.

Ale nie samą muzyką DOMOFFON żyje. Jak co roku organizatorzy uwzględnili w programie również film (kino plenerowe z filmami dokumentalnymi firmowane przez magazyn Vice), literaturę (wykłady i dyskusje prezentowane w ramach cyklu Kosmopolitania, m.in. spotkanie z Wojciechem Orlińskim autorem biografii Stanisława Lema Lem. Życie nie z tej ziemi) i fonografię (targi niezależnych wytwórni płytowych).

A wszystko to odbędzie w kulturalno-gastronomicznym centrum miasta, czyli w zabytkowym pofabrycznym kompleksie z początku XX wieku. To właśnie na Off Piotrkowskiej od ponad pięciu lat działa się klub DOM, który wespół z agencją bookingową Distorted Animals odpowiada za organizację i program festiwalu. Stali bywalcy tego miejsca wiedzą, a nowo odwiedzający będą mogli przekonać się, że klimat OFFu czyni z niego idealną lokalizację dla tak świetnego i prężnie rozwijającego się przedsięwzięcia.

Kulturadogorynogami

Po prostu: redakcja do góry nogami!

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany