Co nas czeka tej jesieni? – kulturalne premiery

Powoli chowamy już słomiane kapelusze, opowiadamy ostatnie historie z wakacyjnych eskapad, zaczynamy myśleć o niespełnionych nadziejach w wieczory, które pachną już jesienią. Tak, zaraz może nas dopaść rutyna… W wakacje nadrabialiśmy klasyki kultury, jeździliśmy po festiwalach albo w końcu mieliśmy czas na leżenie przez długie godziny i przeczytanie wszystkich książek, które mają więcej niż 600 stron. Zamiast narzekać, że lato tak szybko zleciało, możemy kupić ulubioną herbatę i spragnieni nowości wypatrywać wyczekanych oraz tych niespodziewanych premier.

Jesienią czekają nas miedzy innym – Unsound (październik, Kraków), Etiuda&Anima (listopad, Kraków), American Film Festiwal (październik, Wrocław) i Warszawski Festiwal Filmowy (październik, Warszawa). Tym jednak, którym powakacyjnie przejadły się festiwale już przybywamy z pomocą. Jesień nadchodzi z prawdziwymi filmowymi i muzycznymi – ale nie tylko! – perłami.

FILM

Źródło – Indiewire.com, „mother!”

Mother! – Darren Aronofsky, premiera 3 listopada 2017

Aronofsky – reżyser odpowiedzialny między innymi za Requiem dla snu i Czarnego łabędzia – szykuje kolejne przerażające dzieło. mother! to opowieść o parze, których życie po wprowadzeniu do wspólnego domu przemienia się w prawdziwy horror. Nieproszeni goście, krew na ścianach oraz fantastyczna obsada (Jennifer Lawrence, Javier Bardem i Michelle Pfeiffer). Chociaż dla mnie absolutnym faworytem pozostają niesamowite, surrealistyczne plakaty.

Na pokuszenie – Sofia Coppola, premiera 1 września 2017

Myślę, że nie ja jedna czekam na powrót Coppoli bardziej w stylu Przekleństw niewinności, czy Między słowami, niż jej ostatniego Bling Ring. Na szczęście, pierwsze zdjęcia z Na pokuszenie pokazywane w sieci prowokowały do zauważenia podobieństw właśnie z Przekleństwami… Reżyserka przenosi nas w XIX-wieczną rzeczywistość, w której do pięknej szkoły dla dziewcząt trafia ranny żołnierz. Lekcje francuskiego i dobrych manier nagle zostaną przerwane. Co z tego wyniknie?

The Square – Ruben Ostlund, premiera 15 września 2017

To chyba jedna z najbardziej oczekiwanych premier tej jesieni. Nagrodzony Złotą Palmą w Cannes film Rubena Ostlunda będzie satyrą ekskluzywnego światka miejskiej burżuazji. Jako tło całej historii posłuży tutaj sztuka współczesna. Film ma doborową obsadę – w głównych rolach zobaczymy Claesa Banga oraz Elizabeth Moss.

Oczywiście, to tylko trzy z bardzo wielu ciekawych premier, więc miejcie rękę na pulsie. Z równie fascynujących obrazów zobaczymy także Safari – nowy film, tym razem dokumentalny, Ulricha Seidla (premiera 8 września 2017) oraz nagrodzone w Karlowych Warach Ptaki śpiewają w Kigali Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze (premiera 22 września 2017).

SERIAL

Źródło – Nerdist.com, „Stranger things”

Stranger things – NETFLIX, premiera 27 października 2017

Mój osobisty stosunek do Stranger things jest raczej ambiwalentny. Jednak kilka początkowych odcinków zrobiło faktycznie spore wrażenie i nie mniejsze zamieszanie w sieci. Wykreowana rzeczywistość lat 80., fantastyczna czołówka, powrót Winony Ryder… Rozwiązanie sezonu było co prawda lekko rozczarowujące, jednak zapowiedź nowego już zmiękczyła mi krytyczne serce. Plakat wygląda jak przypadkiem znaleziona w lesie pogięta ulotka, która jednak miała wpaść w twoje ręce. Co więcej, nowy sezon obejrzymy chwilę przed Halloween, a zwiastun zapowiada obecność tego święta również w serialu. Wiadomo, dynie i duchy są banalne, ale mnie nadal ekscytują…

Black Mirror -NETFLIX, coming soon

Dwa pierwsze sezony Black Mirror są jednymi z moich ulubionych serialowych sezonów generalnie. Dlatego uważam, że wykupienie produkcji przez Netflixa nie było dobrym posunięciem dla charakteru serialu. Cóż, dalej myślę, że Brytyjczycy robią to lepiej… Niemniej, czeka na nas sześć nowych, zapewne przerażających opowieści. Wśród reżyserów poszczególnych odcinków są między innymi : Jodie Foster, Toby Haynes oraz David Slade. Premiera, jak zapowiada Netflix, już wkrótce!

MUZYKA

Źródło – Pitchfork.com

Dear Tommy – Chromatics, druga połowa 2017

Zespół Chromatics możecie kojarzyć z końcówki pierwszego odcinka najnowszego sezonu Miasteczka Twin Peaks. Piosenka Shadow kojarzy się nieco ze słynną sceną Jamesa, śpiewającego Just you w pierwszym sezonie Twin Peaks. Zresztą, generalnie twórczość zespołu jest w podobny sposób lekko zadymiona, wyszeptana, nocna. Między dream-popem, a synth-rockiem Chromatics opowiadają dźwiękiem niesamowite historie. Choć dokładna data premiery wciąż nie jest znana, mam nadzieję, że ukażę się bardzo, bardzo prędko.

 

Światło nocne – Natalia Przybysz, 1 września 2017

Przybysz płytą Prąd podbiła niejedno serce. Jednak od 2014 roku minęło trochę czasu, a fani Natalii wyczekiwali już nowego materiału muzycznego. Artystka wraca, póki co, z nowym, energetycznym singlem pt. Światło noce, który zapowiada jej nadchodzącą – a właściwie pojawiającą się na rynku właśnie dzisiaj – płytę. Myślę, że jak zwykle możemy spodziewać się fantastycznych tekstów i lekkiego, rockowego brzemienia.

 

Concrete and Gold – Foo Fighters, 15 września 2017

Uwielbiany amerykański zespół rockowy wraca z nowym materiałem. Na Spotify możecie już posłuchać pierwszego singla – to zwolnione, ale nadal mocne brzmienie. Świeżo po koncercie na Openerze, już niebawem będziemy mogli sięgnąć po kolejne, dobre utwory. Oby pokroju Pretender lub Learn to Fly.

Jesienią usłyszymy także nowe płyty U2 (Songs of experience, druga połowa 2017), Years & Years (druga połowa 2017) oraz MO (3. kwartał 2017).

WYSTAWA

Źródło: Cojestgrane24.wyborcza.pl

Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst – wernisaż 28.09.2017, Poznań

Szykuje się prawdziwe święto fanów Fridy Kahlo. W Poznaniu, w Centrum Kultury Zamek, zobaczymy dotychczas największą wystawę prac artystki pokazywaną w Polsce. Poza słynnymi pracami artystki będziemy mogli również poznać dzieła Diega Rivery, zobaczyć rysunki Fridy lub fotografie przedstawiające Kahlo, autorstwa Bernice Kolko.

Bjork Digital – 3 października 2017, Stary Browar Poznań

Jak widać, na wystawy tej jesieni jedziemy do Poznania. Kolejną będzie wystawa niezwykle ciekawej artystki – Bjork. Jej projekt w całości został wykonany w technice VR, a pokazanie go będzie pewnym podsumowaniem eksperymentów Bjork z nowymi technologiami. Wystawa odbędzie się w ramach poznańskiego Art&Fashion Forum.

A ci z Was, którzy jednak nadal spragnieni są słońca i długich wędrówek niech przyjeżdżają do Krakowa! Koncert Gogola Bordello – zespołu grającego tak zwany gypsy punk – odbędzie się już 27 listopada w Klubie Studio (koncerty także w Warszawie oraz Poznaniu).

Obrazek wyróżniający pochodzi ze strony: Rollingstone.com

Julia Smoleń

Kiedy nie ma czasu, żeby pójść do kina czuje się zaniepokojona. Chciałaby spotkać Jima Jarmuscha i wypić z nim kawę. Życie ma zaplanowane na najbliższe pięć lat.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany