Muzyczne podsumowanie stycznia

Nowa płyta The xx, koncert Green Day w Krakowie, trójkowa Offensywa De Luxe i zapowiedź niezwykłej trasy U2 – oto najważniejsze muzyczne wydarzenia stycznia.

The xx – I See You

Najważniejszą, wszak wielu innych nie było, płytową premierą stycznia stał się trzeci krążek  formacji The xx – I See You. Uwielbiany przez Brytyjczyków zespół aż pięć lat kazał czekać swoim fanom na nowy album. Nic więc dziwnego, że spotkał się on z tak ciepłym przyjęciem. Muzycy zdecydowanie dojrzeli, bowiem na swoich życiowych drogach napotkali niejedną przeszkodę (wyczerpujące podróże Jamesa Smitha, który rozwijał swoją solową karierę, alkoholizm Olivera Sima, śmierć rodziców Romy Madley Croft). Jednak ich muzyka nic nie straciła swojej nastrojowości. Jej wyznaczniki stanowią przestrzenne, nieco rozmyte dźwięki gitar, bujające sample i synthpopowe wstawki. Na krążku znalazły się zarówno taneczne numery, do których zalicza się otwierający płytę Dangerous, ale też refleksyjne muzyczne świadectwa, jak chociażby Brave For You. Mi najbardziej przypadł do gustu utwór Lips, który delikatnie i swobodnie przesącza się przez głośniki. Ambitne i wyważone połączenie delikatnego popu ze smaczną elektroniką stanowi idealną alternatywę dla bliżej nieokreślonej papki, serwowanej nam obecnie przez najpopularniejsze stacje radiowe.

https://www.youtube.com/watch?v=ZvGxChn59nQ

Green Day w Krakowie

Zespół Green Day słynie z koncertów przypominających ostrą jazdę bez trzymanki. Nie inaczej było podczas występu w krakowskiej Tauron Arenie, który miał miejsce 21 stycznia. Od dwóch dekad amerykańska kapela serwuje nam gitarową, energiczną muzykę połączoną z tekstami dotyczącymi ważnych kwestii politycznych i społecznych. Takich akcentów nie zabrakło także w Krakowie, gdy muzycy dobitnie wyrażali swój brak sympatii dla nowo wybranego prezydenta USA Donalda Trumpa, a także sprzeciw wobec homofobii czy rasizmowi. Wokalista Billie Joe Armstrong utrzymywał świetny kontakt z publicznością. Kilku szczęściarzy zaprosił nawet na scenę, by wspólnie z nim zaśpiewali, po czym jednemu z nich wręczył swoją gitarę. Warto zwrócić też uwagę na imponujące efekty wizualne, na które składały się słupy ognia, deszcz confetti czy mrugający napis z nazwą zespołu. Jednak koncert Green Day to przede wszystkim ogromna dawka rewelacyjnego grania. Amerykanie zaprezentowali setlistę stanowiącą swego rodzaju „the best of”. I tak pojawiły się utwory Holiday, American Idiot, Jesus of Suburbia, Basket Case, Know Your Enemy czy pochodzące z najnowszego albumu Revolution Radio Bang Bang i Still Breathing.

11. odsłona Offensywy De Luxe

Wszystkim melomanom po drodze jest z Programem Trzecim Polskiego Radia i z pewnością również z Offensywą – autorską audycją Piotra Stelmacha. 27 stycznia prezenter radiowy już po raz jedenasty zaprosił swoich słuchaczy na jej wydanie De Luxe, stanowiące swoiste podsumowanie tego, co wydarzyło się w minionym roku. Gospodarz wręczył wyróżnionym muzykom szczoty, będące zgrabną metaforą tego, że dany artysta swoją zachwycającą płytą czy koncertem pozamiatał. Koncert otworzył Fismoll, którego muzykę można zamknąć w stwierdzeniu „minimum treści, maksimum efektu”. Arkadiusz Glensk jedynie za pomocą swojego hipnotyzującego głosu w parze z gitarą albo pianinem maluje eteryczne i ulotne pejzaże dźwięków. Jak zwykle dopięty na ostatni guzik występ dali Fisz Emade Tworzywo, którym przy wykonywaniu kawałków z albumu Drony – chociażby Biegnij Dalej Sam czy Telefonu, towarzyszył kwartet smyczkowy. Absolutnym objawieniem tego piątkowego wieczoru stał się zespół Bownik, nowicjusz wśród pozostałych gości. Formacja pozytywnie wszystkich zaskoczyła, przedstawiając zmiksowany, delikatny hip hop z miękką elektroniką, które natychmiast wprawiają w dobry nastrój i sprawiają, że ciało samo zaczyna nieśmiało podrygiwać. Królem koncertu okazał się obecnie pierwszy dżentelmen polskiego rock’n’rolla, czyli Organek, który razem z towarzyszącą mu kapelą rozgrzał publiczność do czerwoności swoimi żywiołowymi numerami Wiosna i Mississippi w ogniu. Jednak najbardziej elektryzującym momentem okazał się ten, kiedy razem z Kevem Foxem zaprezentowali cover kawałka Nirvany Where Did You Sleep Last Night. Przyprawiający o dreszcze wokal Foxa w zestawieniu z charakterystycznym brzmieniem gitary Organka sprawiły, że było to jedno z niezapomnianych wykonań.

Trzy dekady The Joshua Tree

Informacją, która bezapelacyjnie rozgrzała w te styczniowe mrozy wszystkich fanów muzyki, było ogłoszenie przez U2 wyjątkowej trasy koncertowej, podczas której będą świętować 30-lecie wydania przełomowej dla ich kariery płyty The Joshua Tree. Podczas występów czwórka muzyków z Irlandii ma zagrać w całości album, z którego pochodzą kultowe już utwory, jak chociażby With Or Without You, I Still Haven’t Found What I’m Looking For czy Where The Streets Have No Name, ale też mniej znane muzyczne perełki, będące dowodami na geniusz Bono i spółki. Do tej drugiej kategorii zalicza się uwielbiany przeze mnie utwór Exit z niepokojącym początkiem i napięciem rosnącym z sekundy na sekundę. Tutaj mrok miesza się ze spokojem, a wszystko jest okraszone dźwiękami harmonijki. Gdy muzyczny świat w latach 80. ubiegłego wieku zalewała fala elektroniki, U2 na przekór wszystkiemu wyruszyli na pustynię w poszukiwaniu inspiracji. W ten oto sposób powstała płyta absolutnie wyjątkowa, wnosząca powiew świeżości i nową jakość w muzykę rockową. Podczas przypominającego ją tournee po Ameryce i Europie kapeli będzie towarzyszył wyjątkowy gość – Noel Gallagher i jego zespół High Flying Birds. Na Starym Kontynencie formacja wystąpi w Londynie, Berlinie, Rzymie, Barcelonie, Dublinie, Paryżu, Amsterdamie i Brukseli. Niestety, co piszę z ogromnym bólem serca, na tej liście nie znalazło się żadne polskie miasto.


Zdjęcie główne zespołu Green Day podczas koncertu w Tauron Arenie Kraków pochodzi z portalu Onet.pl

Karolina Kozłowska

Muzyka daje jej wolność, a ulubione kawałki są jak najlepsi przyjaciele. Będąc na koncercie czuje, że znajduje się we właściwym miejscu i czasie.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany