Razem, choć osobno. „Carrie Fisher i Debbie Reynolds prywatnie”

Ona wciąż występuje. Uwierzysz w to? Ktoś to musi nagrać – miała podobno powiedzieć Carrie Fisher, odtwórczyni roli legendarnej księżniczki Lei, o swojej wówczas bezustannie obecnej na scenie osiemdziesięcioparoletniej matce, Debbie Reynolds. Złożenie hołdu gwieździe Deszczowej piosenki stało się pretekstem do zaproszenia carrie-fisher-throughout-the-years-ss02ekipy filmowej do dwóch zamieszkałych przez aktorki, sąsiadujących ze sobą domów w Beverly Hills. Alexis Bloom oraz laureat Oscara, Fisher Stevens, towarzyszyli ikonom kina przez wiele miesięcy, czego owocem stał się poruszający dokument Carrie Fisher i Debbie Reynolds prywatnie. Stworzony przez nich obraz jest nie tylko klejnotem wśród tego rodzaju filmów, ale także – a może raczej przede wszystkim – intymnym i szczerym portretem dwóch legend Hollywood i ich nierozerwalnej, aczkolwiek niezwykle skomplikowanej więzi.

Moja rodzina potrafi onieśmielać. Nie chodzi o to, że mama była supersławna, a tata był światowej klasy śpiewakiem. Byli taką idealną amerykańską parą – wyznaje przed kamerą Todd Fisher, młodszy brat Carrie. Chwilę później na ekranie pojawiają się archiwalne nagrania przedstawiające Eddiego i Debbie wraz z kilkuletnimi dziećmi. Ukazywana sielanka nie trwała jednak długo – parę lat później Fisher opuścił ich dla Elizabeth Taylor, którą następnie poślubił. Z Toddem i Carrie widywał się od tej pory sporadycznie – ich wychowaniem zajęła się głównie Reynolds, oczywiście w chwilach, gdy nie zajmowało jej granie. W tle pełnych nostalgii materiałów sprzed kilkudziesięciu lat słychać głos aktorki znanej przede wszystkim z Gwiezdnych wojen: Nie dorastaliśmy razem. Dorastaliśmy, będąc obok siebie. Jak drzewa.

carrie-fisher-debbie-reynolds-documentary-2

Wyjątkowa relacja matki i córki dotychczas znana była przede wszystkim z filmu zrealizowanego na podstawie bestsellerowej, autobiograficznej powieści Carrie – Pocztówki znad krawędzi. Obraz w reżyserii Mike’a Nicholsa ukazuje historię obdarzonej ciętym dowcipem i wielką wrażliwością aktorki, która marzy, by uratować swoją podupadającą karierę. Wykreowana przez Meryl Streep postać Suzanne Vale, żyjąc w cieniu byłej gwiazdy-swojej rodzicielki, zmaga się z uzależnieniem od narkotyków. Jej filmową matkę – królową ekranu pamiętającą czasy największej świetności Hollywood – mistrzowsko zagrała wówczas Shirley MacLaine. carrie-fisher-throughout-the-years-ss04

Dokument HBO wnosi nowe spojrzenie na Debbie Reynolds i Carrie Fisher. Twórcy nie eksponują tu rywalizacji, która paradoksalnie powinna charakteryzować dwie aktorki, czy goryczy związanej z życiem w cieniu którejkolwiek z nich. Jest to poruszająca opowieść o barwnych karierach obu artystek i ich życiu prywatnym – prowadzonym osobno, choć bezustannie splatającym się ze sobą. Zarówno Fisher, jak i Reynolds, z charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru dzielą się wspomnieniami związanymi z egzystowaniem w świetle reflektorów.

Carrie Fisher zmarła 27 grudnia 2016 roku w wieku 60 lat na skutek zawału serca, jakiego doznała podczas lotu z Londynu do Los Angeles. Dzień później odeszła jej 84-letnia matka. W obliczu tych niespodziewanej wydarzeń film Alexisa Blooma i Fishera Stevensa zyskał nowe, gorzkie znaczenie.

Premiera dokumentu Carrie Fisher i Debbie Reynolds prywatnie odbędzie się 13 stycznia w HBO2 o godzinie 22:45. Film jest już dostępny także w HBO GO.

Dominika Kanafa

Jej znakiem rozpoznawczym jest szeroki uśmiech, którym obdarowuje otoczenie bez względu na porę dnia czy nocy. Ciągle w ruchu. Zatrzymuje się tylko po to, by czasami narysować coś na kolanie. Nie potrafi funkcjonować w ciszy. Miłośniczka historii sztuki i kotów. Uzależniona od teatru, muzyki, kina, jedzenia, szminek, miętowej herbaty, podróży i ludzi. Niepoprawna optymistka. Drażnią ją ludzie o ograniczonym światopoglądzie stąd-dotąd. Wierzy, że nie ma rzeczy niemożliwych i stara się wyciskać z życia, ile się da.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany