Kalendarium kulturalne: Gwiezdne Wojny, Quentin Tarantino, Z Archiwum X…

 

 

W Polsce jak i na świecie, trwała niezaprzeczalna dominacja Gwiezdnych Wojen. Przebudzenie mocy zdetronizowało z podium najbardziej kasowych filmów wszech czasów – dzieło Jamesa Camerona Avatar i dokonało czegoś historycznego przekraczając granicę 760,5 miliona dolarów zysków z rynku Amerykańskiego.

Z początkiem roku 2016 zostaliśmy zmuszeni do pożegnania się z jednym z wybitniejszych aktorów światowego kina, teatru i telewizji. W Paryżu w wieku 95 lat zmarł Michel Galabru. Aktor miał na koncie ponad 200 ról w filmach i serialach. Najwięcej popularności przysporzyły mu role ekranowe, jednak nie rezygnował z występów teatralnych. W Polsce znany jest przede wszystkim z roli starszego sierżanta Jerome’a Gerbera, który na ekranie mierzył się z żandarmem z z Saint-Tropez granym przez Louisa de Funesa.

 

Michel Galabru, Louis de Funès
Michel Galabru, Louis de Funès

Quentin Tarantino rozpoczął międzynarodowe tournee promujące jego ostatnie dzieło filmowe – Nienawistną Ósemkę. Z początkiem roku popadł w konflikt z amerykańskim społeczeństwem policji oraz prawicowych polityków, których negował za nadużywanie broni oraz władzy.

Styczeń to przede wszystkim ostatnie rozdanie kart w wyścigu po najważniejsze wyróżnienie w świecie filmu – Oscary. W tym roku Amerykańskie Stowarzyszenie Krytyków Filmowych po raz 50. przyznało swoje wyróżnienia. Kapituła złożona z 53 członków za najlepszy film uznała dramat Spotlight.

George R.R. Martin ostatecznie potwierdza – kolejny tom Pieśni Lodu i Ognia zatytułowany Winds of Winter (Wichry Zimy) nie zostanie wydany przed premierą 6. sezonu serialu Gra o tron. Jak wiemy, pisarzowi nie udało dokończyć się jego najnowszej powieści po dziś dzień – z ostatnich informacji wiemy iż, George R. R. Martin rok 2017 poświęci na dokończenie powieści, co skutkować będzie jego nieobecnością na międzynarodowej arenie kulturalnej.

Episode 6 scene 20
George R.R. Martin

 

Pod koniec stycznia 2016 roku jedna z bardziej komercyjnych stacji działających w Polsce została ukarana za propagowanie alkoholizmu. 27 grudnia 2014 roku telewizja TVN o godzinie 0:43, w czasie przerwy w emisji filmu Ojciec chrzestny, wyemitowała reklamę wina australijskiej marki Jacob’s Creek. Według ustawy o radiofonii i telewizji reklamowanie alkoholu jest zabronione we wszystkich środkach przekazu (poza piwem). Ma to związek z przeciwdziałaniem alkoholizmowi i wychowywaniem w trzeźwości. Jan Dworak – przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii  i Telewizji zdecydował, że TVN naruszył ustawę i nakazał zapłacić 60 tys. zł kary.

Polska Agencja Prasowa z dniem szesnastego stycznia podała szczegóły tzw. dużej ustawy medialnej, która uchwalana będzie w 1. połowie 2016 roku. Z informacji wynika, że nowa ustawa medialna przeobrazi Telewizję Polską, Polskie Radio i PAP w media narodowe. W momencie gdy ustawa medialna wejdzie w życie, spółki przekształcone zostaną w państwowe osoby prawne, co w efekcie prowadzić będzie do wygaśnięcia mandatów członków zarządów, rad nadzorczych i rad programowych. Nowi dyrektorzy ocenią zasadność utrzymywania dotychczasowych stanowisk pracy i przydatność osób je zajmujących, co oznaczać może tylko jedno – masowe zwolnienia w mediach publicznych.

Amerykańskie box office ma nowego króla. Harrison Ford wskoczył na pierwsze miejsce najbardziej kasowych aktorów. Pierwsze miejsce Harrison Ford odebrał Samuelowi L. Jacksonowi dzięki gigantycznemu sukcesowi finansowemu filmu Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy. Wszystkie 41 filmów z udziałem Forda w amerykańskim box office zarobiło 4,699 mld dolarów. Najwięcej z tej kwoty należy do Przebudzenia Mocy, który do tej pory w USA przyniósł zysk w postaci 764,4 mln dolarów.

Kolejna gala nagród zatytułowanych Złote Globy i kolejne zaskoczenia! W serialach dramatycznych najlepszy okazał się Mr. Robot, z kolei w komediowych: Mozart in the Jungle – produkcja Amazon. W kategoriach aktorskich wyróżnienia otrzymali: Taraj P. Henson oraz Jon Hamm. W kategorii miniserial lub film telewizyjny kompletnie pominięto Fargo. Nagrody zgarnęli: Wolf Hall, Oscar Isaac i Lady Gaga.

Wśród filmów największy wygrany gali to Leonardo DiCaprio oraz jego film – Zjawa (nagrodzony również za reżyserię). W kategorii: komedia lub musical wyróżniono Marsjanina, Matta Damona i Jennifer Lawrence.

 

 

e6f5a1dc-3737-4606-8cbb-24a9571bf905

 

Alan Rickman, jeden z najsłynniejszych aktorów brytyjskiego pochodzenia zmarł w wieku 69 lat po walce ze śmiertelną chorobą. Znamy go z serii Harry Potter oraz filmów Szklana pułapka czy Robin Hood: Książę złodziei. Jego ostatnią aktorską rolą jest film Niewidzialny wróg. Podłożył też głos jednej z postaci w filmie Alicja po drugiej stronie lustra, który zadebiutuje w 2016 roku. Alan Rickman nigdy nie został wyróżniony Oscarem. Aktywnie też pracował w teatrze, gdzie był chwalony i wyróżniany przez krytyków.

Powrót serialu Z Archiwum X okazał się jednym z najlepszych telewizyjnych pomysłów ostatnich lat. Telewizja FOX ma co świętować. Produkcja, która zadebiutowała w USA i w ciągu 24 godzin w 80 krajach (w tym w Polsce na FOX) zgromadziła do tej pory ponad 50 mln widzów, ustanawiając przy okazji nowy globalny rekord. Amerykańskie media zauważają, że wynik ten będzie jeszcze wyższy, gdy dodana zostanie oglądalność z nagrywarek DVR.

W Ameryce Południowej Z Archiwum X było oglądane chętniej, niż jakiekolwiek inne seriale, które dotychczas notowały rekordy, bijąc przy okazji wyniki The Walking Dead. W Argentynie premiera Z Archiwum X pobiła 3-letni rekord oglądalności jakiejkolwiek produkcji telewizyjne w przedziale wiekowym 18-49. W Polsce telewizja FOX poinformowała, że premierę Z Archiwum X obejrzało w poniedziałkowy wieczór o 22:00, w przedziale wiekowym 18-49 74 tys. widzów, co było dla stacji rekordowym udziałem w rynku, wynoszącym 1,04%. Dzięki temu kanał poprawił standardowy wynik pasma wieczornego, aż o 580 procent! Tuż po odcinku, FOX wyemitował go raz jeszcze (o 22:00) który obejrzało 68 tys. widzów.

Oscary 2016 rozdane. A przed Wami ciekawy skrót najlepszych tegorocznych filmów. Po listę wyróżnionych najważniejszą statuetką filmową zapraszam pod ten LINK.

Adrian Nowacki

Lubi filmy oglądać i o nich pisać.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany