A może do teatru nad morze?

Na szczęście coraz więcej teatrów decyduje się nie przerywać pracy na okres wakacyjny. Otwarte drzwi do teatralnego świata odnaleźć można w prawie każdym zakątku Polski. Wśród wakacyjnych podróży warto znaleźć chwilę na tę niepowtarzalną podróż do magicznych zakamarków, jakie kryją się za kurtyną. Kilka propozycji znajdziecie poniżej.

 

teatr atelier

Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie

Sopot nigdy nie zawodzi. Będąc na wakacjach w Trójmieście, dobrze jest zahaczyć o Teatr Atelier, gdzie na przybywających czekają liczne teatralno-muzyczne atrakcje, m.in.  recital Hanny Banaszak, spektakl Proca Nikołaja Kolady, koncert piosenek Kabaretu Starszych Panów czy recital kabaretowy Artura Andrusa. Niewątpliwym atutem teatru jest jego lokalizacja. Mieści się on pomiędzy plażą a skwerem, zaledwie kilka kroków od Zatoki Sztuki. Przed spektaklem czy recitalem można zatem przejść się brzegiem morza, poczytać książkę na ławce w parku albo wybrać się na koncert na plaży do Zatoki Sztuki Beach Club. Jednego tylko nie można tutaj robić – nudzić się.

 

teatrwitkacy

Teatr Witkacego w Zakopanem

Tym, którzy obierają kierunek południowy naprzeciw wychodzi Teatr Witkacego w Zakopanem. Co prawda do połowy lipca teatr jest zamknięty, ale na tych, którzy zjawią się tam po 19 lipca czeka bogaty (szczególnie w sztuki napisane przez patronującego teatrowi Witkacego) repertuar. Demonizm zakopiański. Variétés, Metafizyka dwugłowego cielęcia czy zagrany już ponad 140 razy Panopticum wg tekstów Juliana Tuwima i autorów nieznanych to tylko kilka tytułów z długiej listy. W sierpniu istnieje także możliwość wzięcia udziału w warsztatach organizowanych przez aktorów teatru, podczas których widzom przybliżone zostaną tajniki pracy aktora. A ci, którzy od teatru wolą sport mają możliwość wzięcia udziału w odbywających się co tydzień zajęciach tanecznych z elementami jogi.

 

teatrpolonia

Teatr Polonia i Och-Teatr w Warszawie

Mieszkańcy Warszawy nie mogą narzekać na brak kulturalnych wydarzeń. Liczne koncerty, festiwale, kina plenerowe, spotkania znanych ludzi z widzami, a także otwarte w wakacje teatry. A wśród nich Teatr Polonia (mieszczący się przy ulicy Marszałkowskiej, a więc w samym centrum stolicy) i Och-Teatr (mający swoją siedzibę przy ulicy Grójeckiej, zaledwie 10 minut tramwajem – który zatrzymuje się dokładnie na przystanku Och-Teatr –  z Dworca Centralnego).  Wakacje to idealny czas dla tych, którzy w ciągu roku szukają wymówek przed pójściem do teatru w postaci braku czasu czy zmęczenia. Lipcowy lub sierpniowy wieczór warto spędzić przy lampce wina (lub lemoniadzie) w jednym z teatrów Krystyny Jandy. Na wielbicieli komedii czekają spektakle takie jak Weekend z R., Shirley Valentine czy 32 omdlenia. Szukającym w teatrze czegoś więcej niż tylko śmiechu, polecić można Danutę W., Konstelacje lub Marię Callas. Master Class.

Spektakle plenerowe, które corocznie organizowane były przez teatry, przeniesione zostały do Poznania, o który – chociażby z tego powodu – warto zahaczyć podczas wakacyjnych podróży.

 

szekspir

Festiwal Szekspirowski w Gdańsku

Od 29 lipca do 7 sierpnia Gdańsk zamieni się w miasto Szekspira. Organizowany już po raz dwudziesty Festiwal Szekspirowski, co roku cieszy się dużą popularnością, nie tylko wśród teatralnych entuzjastów. Rozpoczęcie festiwalu uświetni Stanisław Soyka i Cracow Singers. Przez kolejne dni na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego zaprezentują się aktorzy z Włoch, Rosji, Izraela, Anglii. Podziwiać będzie także można Hamleta w reżyserii Garbaczewskiego z Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakowie oraz Juliusza Cezara w reżyserii Wysockiej w wykonaniu zespołu aktorskiego z Teatru Powszechnego w Warszawie. Z okazji jubileuszowego festiwalu tegoroczny nurt SzekspirOFF – podczas którego prezentują swoje spektakle, koncerty, filmy, happeningi grupy OFF-owe – ma charakter konkursowy.

Iga Herłazińska

Mogłaby zamieszkać w teatrze. Wszystko ją tam ciekawi i zachwyca. Lubi się włóczyć, podróżować. Banalnie - kocha żyć. Kocha też kawę z mlekiem, wiersze Osieckiej i stare filmy.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany